Budynek przy ulicy Nowomiejskiej 4

ul. Nowomiejska 4

Wstęp

Już w 1848 roku pod tym adresem Jankiel Gutsztadt założył księgarnię z antykwariatem i wypożyczalnią książek, którą następnie przeniósł na ul. Piotrkowską 75[1]. Dziś oryginalnych, drewnianych budynków z połowy XIX wieku w tych miejscach już nie ma. Działka o adresie Piotrkowska 75 jest dziś pasażem Rubinsteina, a na Nowomiejskiej powstała murowana zabudowa.

Kamienica przy ul. Nowomiejskiej 4 powstała przed 1895 rokiem za sprawą Izraela Cynamona, do którego dołączył wkrótce Abram Kapłan [2].

Historia

W kolejnych latach na przełomie XIX i XX wieku posesja była systematycznie zabudowywana oficynami, których powstało aż cztery, uzupełniając po północnej i południowej stronie całą długą działkę dochodzącą dzisiaj do ulicy Zachodniej [3].

Rok 1896 to data powstania pierwszej, trzypiętrowej oficyny[4]. Kolejna tego typu budowla powstała w 1898 roku[5]. Następnie, w latach 1900 - 1903, rozbudowywano istniejące i dobudowywano kolejne oficyny oraz parterowe budynki gospodarcze powiększając znacząco liczbę mieszkań przeznaczonych na wynajem [6].

Wydarzenia

Ta kategoria nie zawiera treści (Lub ta informacja nie jest dostępna w tym języku)

Dziś (po 29.12.1989)

Obecnie, czyli w 2016 roku, Nowomiejska 4 jest w fatalnym stanie. Budynek spotkał też wyjątkowy pech związany z przejęciem praw do niego przez nieuczciwego właściciela, przedsiębiorcę znanego także z doprowadzania do ruiny budynków w innych polskich miastach.

Z lokalnej prasy, głównie Dziennika Łódzkiego, możemy dowiedzieć się o zawiłej historii funkcjonowania kamienicy w ostatnich 10 latach. Artykuł z 11 marca 2012 roku[7] opisuje dość dokładnie losy obecnych mieszkańców Nowomiejskiej 4. Część lokali (dokładnie 10) zostało wyłączonych z użytkowania przez PINB już w 2006 roku. Pomimo tego, właściciel wynajmował je kolejnym osobom. Po upływie terminu najmu nie podpisywał nowej umowy, a jedynie korzystająć z nieuwagi osób wynajmujących, dawał im do podpisania zobowiązanie ponoszenia wysokich kosztów za zajmowanie mieszkań bez podpisanej umowy najmu.

Procedury i kontrole prowadzone przez Nadzór Budowlany ciągnęły się przez kolejne lata, nie przynosząc zamierzonego efektu w postaci doprowadzenia do remontu budynków i lokali. Sprawa wreszcie trafiła do prokuratury oraz w konsekwencji do sądu, który w czerwcu 2015 roku wydał wyrok 3 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata dla właściciela. W uzasadnieniu zaznaczył, że właściciel kamienicy ignorował obowiązki wynikające z posiadania nieruchomości oraz zalecenia PINB oraz nie wykonał zabezpieczeń koniecznych dla bezpiecznego użytkowania budynku. Informacje o tym znajdziemy w Dzienniku Łódzkim z dnia 23 czerwca 2015 roku[8]. Wyrok sądu w tamtym czasie był jeszcze nieprawomocny. Sprawa kamienicy na tę chwilę nie powróciła do mediów, ale można się spodziewać, że wpłynęły apelacje i sprawa sądowa nie jest ciągle zakończona.

Linki

[1]  http://www.sztetl.org.pl/pl/article/lodz/39,zabytki-kultury-materialnej/15623,pierwsza-
       lodzka-ksiegarnia/

[2]  Archiwum Państwowe w Łodzi (dalej APŁ), Rząd Gubernialny Piotrkowski (dalej RGB)-
      Wydział Budowlany (dalej WB), sygnatura 5257

[3] APŁ, RGB – WB, syg. 6744

[4] APŁ, RGB – WB, syg. 5958

[5] APŁ, RGB – WB, syg. 7212

[6] APŁ, RGB – WB, syg. 8452, 8485, 9548

[7]  http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/528039,jak-zyc-pytaja-lokatorzy-wylaczonej-z-
      uzytkowania-kamienicy,id,t.html 

[8]  http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/3908945,wlasciciel-kamienicy-przy-nowomiejskiej-4-
      skazany-nie-zapewnil-bezpieczenstwa-uzytkowania-budynku,id,t.html

Uwagi

Ta kategoria nie zawiera treści (Lub ta informacja nie jest dostępna w tym języku)

Dane Znacznika

Kraj Polska Polska
Miasto Łódź Łódź
Adres ul. Nowomiejska 4
Dzielnica Śródmieście
Rejestr Zabytków Property registered in the Histo
Styl Architektoniczny Neoklasycyzm
Liczba Pięter 2
Początek Budowy Około 1876 r.
Główne Przeznaczenie Budynek mieszkalny z lokalami usługowymi
Pierwszy Właściciel Izrael Cynamon


ZnacznikiPersonalne

Stwórz Znacznik Personalny